Twój koszyk jest obecnie pusty!
Ciekawostki o konopiach
Ciekawostki o konopiach, to pigułka informacji zebranych z kilku źródeł na temat wykorzystania konopi od czasów ich istnienia. Mamy nadzieję, że informacje tu zawarte pomogą Ci zrozumieć więcej o konopiach i zaletach, które oferują. Konopie zapewniają ziemi wszelkiego rodzaju korzyści, których nie można ignorować.
Ciekawostki o konopiach – pierwsze odkrycia
- Pierwsze fragmenty sznurka konopnego Archeolodzy znaleźli z epoki neolitu.
- 8000 p.n.e. Tajwan – na obszarze dzisiejszego Tajwanu wykorzystywano sznurek konopny w garncarstwie.
- Rzymscy rolnicy wytwarzali z konopi sznurek i worki na ziarno.
- W całej Europie zarówno w średniowieczu jak i w renesansie wykonywano z nich mocne liny i żagle.
- Pierwsze egzemplarze Biblii i pierwsze szkice amerykańskiej Deklaracji Niepodległości zostały wydrukowane na papierze konopnym. Ponadto George Washington i Thomas Jefferson byli hodowcami konopi, a Amerykanie płacili podatek od konopi.
Ciekawostki o konopiach – tekstylia
- W pierwszych latach rozwoju imperium azjatyckiego konopie stosowano w produkcji tekstyliów i innych powszechnie używanych materiałów.
- Później zaczęto z nich wytwarzać na masową skalę papier – to utorowało drogę ku początkom literatury w starożytnych Chinach.
- W starożytnej Grecji produkowano szaty.
- Roślina ta znacznie przyczyniła się do rozwoju brytyjskiej floty. Z konopi produkowano nawet mundury dla marynarzy.
- Amerykanie z włókna konopnego wytwarzali odzież, pościel, sznurki i liny.
- Do dziś w Japonii obowiązuje tradycja noszenia szat konopnych, a ozdobne tkaniny japońskie z włóknami konopi są cennym produktem importowanym.
- Ubrania z konopi znane są od tysięcy lat. Długie i solidne włókna roślin konopnych są niesamowicie trwałe – trwalsze niż większość znanych materiałów pochodzących z natury. Tkaniny wykonane z konopi są bardzo trwałe i niemal niezniszczalne. Dodatkowo, w zależności od dodatków, są bardzo miłe w dotyku i estetyczne.
Zastosowanie w przemyśle
- Włókna konopi są również ekologicznym sposobem na uzyskanie trwałego budulca budowlanego. Jest nim hempcrete – beton konopny. Doskonale tłumi dźwięki, jest również materiałem oddychającym i doskonale izoluje ciepło. Jest paroprzepuszczalny, niepalny, nie gnijący i wodoodporny. Potrafi być nawet 7-krotnie mocniejszy od klasycznego betonu, a przy tym lżejszy i niezwykle łatwy w utylizacji – można go bowiem wykorzystać jako nawóz.
- Ze względu na swoją trwałość plastik z konopi najszerzej wykorzystują producenci z przemysłu motoryzacyjnego (testował to już sam Henry Ford w latach 40.).
- Plastik konopny jest również całkowicie biodegradowalny w czasie krótszym niż 12 miesięcy. Nie da się ukryć, że podczas produkcji plastiku konopnego dochodzi do emisji szkodliwych substancji, niemniej w ogólnym rozrachunku cały cykl jego istnienia jest dalece bardziej ekologiczny.
- Papier z konopnej celulozy – z jednego hektara konopi pozyskać można tyle celulozy, co z czterech hektarów lasu. Ponadto, jednoroczna uprawa konopi może też przynieść więcej tego surowca, niż dałoby się uzyskać z hektara rocznego przyrostu 60-letniego lasu!
- Olej konopny od dawna wykorzystywany był również do produkcji farb i lakierów – jako środek przyspieszający schnięcie.
Pierwsze zastosowania w weterynarii
- Grecy leczyli konopiami: pasożyty, ból ucha i stany zapalne i jako pierwsi zastosowali je w weterynarii.
- Z konopi wykonuje się również naturalne i ekologiczne, trwałe smycze, obroże i uzdy dla zwierząt domowych.
Dzikie zwierzęta lubią mieszkać w konopiach.
Wiele gatunków owadów chętnie zamieszkuje rośliny konopi, co jest dobrą wiadomością dla ekosystemu. Szczególnie ważny jest fakt, że kwitnące konopie są doskonałym źródłem pyłku dla pszczół, które wkrótce znajdą się na skraju wyginięcia, jeśli nic nie zostanie zrobione.
Ciekawostki o konopiach – prozdrowotnie
- Chińczycy wykorzystywali zdrowotne właściwości konopi, uwzględniając w diecie nasiona i olej tej rośliny.
- Parzono herbaty o działaniu przeciwbólowym.
- Przygotowywano leki na artretyzm i preparaty przeciwko chorobom umysłowym.
- Archeolodzy są zdania, że chińscy lekarze mieszali THC z winem – tworząc w ten sposób prymitywny przedoperacyjny środek znieczulający.
Pierwszy samochód z konopi
- Znany na całym świecie FORD, w 1941 roku wyprodukował pierwszy samochód wykonany z konopi! Nie tylko karoseria i łączenia zostały wykonane z mieszanki substancji powstałej na bazie konopi. Silnik pojazdu był napędzany specjalnym paliwem konopnym.
- Firma Hempearth zaprojektowała samolot wykonany z konopi
- Wykorzystywane były do tworzenia sprzętu wojennego przez Amerykańskich farmerów podczas II wojny światowej.
Biodiesel – bezpieczne paliwo z konopi:
- podczas produkcji emituje się mniej CO2 niż w przypadku klasycznego paliwa,
- spalanie paliwa z konopi niesie za sobą wyłącznie śladowe ilości tlenku siarki w przeciwieństwie do aktualnego rozwiązania,
- na skutek jego stosowania emitowanych jest o 85% mniej gazów cieplarnianych niż w przypadku zwykłej benzyny,
- można używać go w każdym silniku diesla.
Konopie są magnesem dla dwutlenku węgla
- Dwutlenek węgla (CO2) jest gazem cieplarnianym i jako taki przyczynia się do globalnego ocieplenia. Konopie „wdychają” więcej CO2 niż jakakolwiek inna znana roślina, działając w ten sposób jako naturalny oczyszczacz powietrza. W rzeczywistości, na każdą tonę metryczną konopi, prawie 2 tony metryczne CO2 są usuwane z powietrza, którym oddychamy.
- Jeden hektar konopi w 3 miesiące produkuje tyle tlenu co 60 letni hektarowy las.
- Jeszcze w erze prehistorycznej lądy porastał tzw. las konopny. Ówczesne konopie były prawdziwymi gigantami, których wysokość mogła przekraczać nawet kilkanaście metrów.
Konopie mogą absorbować toksyny
Rośliny konopi mogą, co jest raczej zadziwiające, wchłaniać wiele różnych substancji toksycznych, w tym metale ciężkie, które są często obecne w glebie. Konopie faktycznie zostały wykorzystane przez rządy i ekipy ratunkowe w kilku niesławnych sytuacjach, w tym w Czarnobylu. Konopie używane do tego celu nie są spożywane. Co ciekawsze, okazało się, że konopie nadają się do fitoremediacji, czyli procesu oczyszczania środowiska poprzez rośliny wyższe.
Konopie odgrywają rolę w zrównoważonym rolnictwie
- Jednym z podstawowych założeń zrównoważonego rolnictwa jest konieczność rotacji upraw. Uprawa konopi trwa tylko cztery miesiące, od sadzenia do zbiorów, co czyni ją idealną dla rolników, którzy szukają czegoś, czym mogliby zastąpić inne uprawy.
- Erozja gleby jest jednym z najtrudniejszych problemów dla współczesnych rolników. Dzięki długim korzeniom roślin konopi (mogą one rosnąć nawet do 9 metrów!), podziemne sieci korzeniowe są udoskonalone, gdy rośliny te są obecne. Konopie mogą w rzeczywistości powstrzymać istniejącą erozję gleby przed jej pogłębieniem, a w niektórych przypadkach nawet odwrócić erozję gleby, która już wystąpiła.
- Konopie, w przeciwieństwie do bawełny, soi i roślin z gatunku migdałowców, nie wymagają częstego podlewania. Nie tylko oszczędza to rolnikom pieniędzy na usługach komunalnych, ale jest to zdecydowany pozytyw dla całego środowiska.
- Konopie nie są wymagające, jeżeli chodzi o uprawę. Nie potrzebują ani wysokiej jakości gleby, ani szczególnej ochrony przed szkodnikami. Co więcej, rosną też wyjątkowo szybko. Ich zaletą jest także to, że jako rośliny zielone pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery. W ciągu czterech miesięcy wzrostu 1 tona paździerzy konopnych magazynuje około 1,8 tony dwutlenku węgla. W pewnym sensie niweluje to wpływ przetwarzania konopi na środowisko.
Konopie są pełne składników odżywczych
Roślina konopi jest pełna składników odżywczych, szczególnie w jej łodydze i liściach. Podczas uprawy konopie nieuchronnie tracą część liści, które następnie rozkładają się i odżywiają glebę. Ponadto, po zebraniu plonów konopi, znaczna ich część je ponownie umieszczona na polach uprawnych i służyć jako nawóz w następnym roku.
Konopie to rośliny, które w przyszłości mogą pomóc w zwalczaniu problemu głodu na świecie (z uwagi na wysoką zawartość odżywczego, wartościowego białka), wspomagać pracę nad poprawą środowiska i zmniejszeniu efektu globalnego ocieplenia i ponownie stać się jedną z najchętniej uprawianych roślin, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie!
Nie wiesz od czego zacząć?
Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy CBD pomoże ci, jako indywidualnej jednostce, jest wypróbowanie go. Jeśli stosujesz leczenie farmakologiczne, najpierw porozmawiaj z naszym Naturopatą i sprawdź, czy istnieją jakiekolwiek interakcje z lekami, które przyjmujesz.
Oświadczenie o odpowiedzialności:
Wszystkie informacje podane na niniejszej stronie Internetowej, jak również informacje, które są przekazywane za pośrednictwem tej strony, służą wyłącznie do celów edukacyjnych. Żadna z przedstawionych tu informacji nie służy jako zamiennik diagnozy lekarskiej i takiej informacji nie należy uważać za poradę lekarską czy zalecane leczenie.